Jak wykryć koronawirusa w Twoim gabinecie?

2020-04-01
Jak wykryć koronawirusa w Twoim gabinecie?

Czy lekarzom pozostaje jedynie obserwacja pacjentów podejrzanych o zakażenie lub zachorowanie wywołane 2019-nCoV? Czy rekomendacja pozostania w domu, bez konkretnej diagnozy, jest skuteczną metodą na nierozprzestrzenianie się wirusa?
Badanie na koronawirusa w laboratorium.


Obecnie jedyną oficjalną metodą umożliwiającą wykrycie koronawirusa SARS-CoV-2 w organizmie jest przeprowadzenie badania w wyspecjalizowanych laboratoriach. Czy jest to jedyna metoda? Otóż nie.
Na rynku są też inne, szybsze i wygodniejsze metody diagnozowania infekcji koronawirusem, tzw.szybkie testy. Zastosowane w diagnostyce m.in. w Chinach, Singapurze i Korei Południowej.

Molekularne testy na koronawirusa.


Na świecie opracowano kilka protokołów testów molekularnych opartych na technologii real time PCR wykrywających od jednego do trzech celów genowych 2019-nCoV w pobranym materiale z wymazu z gardła i cały czas
powstają nowe. Wykrywane sekwencje genowe to zwykle ORF1ab, E, N, lub S, w różnych kombinacjach. Testy te różnią się czułością, stabilnością oraz czasem badania. Czas badania to zwykle kilka godzin. Badania
odbywają się tylko w wyspecjalizowanych laboratoriach, które obecnie mają bardzo duże ograniczenia zasobów, aby wykonywać je masowo. Z uwagi na specyfikę badania w kierunku koronawirusa SARS-CoV-2 wypracowane
zostały również inne, szybsze i wygodniejsze testy na koronawirusa. 

Testy immunologiczne.

Testy immunologiczne, zwane kasetkowymi wykrywają przeciwciała skierowane przeciwko koronawirusowi. Powstają one w organizmie z pewnym opóźnieniem, przez co nie można ich wykryć w początkowej fazie
rozwoju infekcji. 

Jak działa test immunologiczny, tzw.szybki test? 

Test immunologiczny wykrywa we krwi lub osoczu przeciwciała IgM i IgG które organizm wytwarza, by zwalczać nowy patogen. Metody immunologiczne to chemiluminescencyjne oznaczenie IgM i IgG przeciw 2019-nCoV z krwi na analizatorze albo oznaczenie immunochromatograficzne w postaci szybkiego testu POCT, niewymagające dodatkowego sprzętu. Przykładem testu wykrywającego przeciwciała IgM i IgG jest SARS-CoV-2 Antibody Test wykonywany na analizatorze Finecare Plus.

Producentem testu i aparatu jest firma Wondfo, jeden z dwóch dostawców szybkich testów przesiewowych na SARS CoV-2 Antibody Test dla rządu chińskiego i rządu Tajwanu. Test posiada udokumentowane badania kliniczne, CE.

Czy test SARS-CoV-2 Antibody Test na koronawirusa jest wiarygodny?

Oczywiście rozstrzygające jest badanie genetyczne, chociaż i ono ma swoje słabe strony, jeżeli chodzi o stabilność RNA wirusa po pobraniu, podczas przechowywania i transportu materiału do laboratorium, co wiąże się z ryzykiem fałszywie ujemnego wyniku. Ale szybkiego testu nie powinniśmy traktować jako alternatywy do metody PCR, tylko jako alternatywy dla obecnie stosowanej metody przesiewowej w postaci badania termometrem i przeprowadzenia wywiadu epidemiologicznego. Szerokie zastosowanie szybkiego testu na obecność IgM i IgG przeciw 2019-nCoV jako badania przesiewowego może umożliwić typowanie większej liczby pacjentów do izolacji oraz dalszej diagnostyki genetyczne. 

Wysoka czułość i swoistość testu Sars-CoV-2 Antibody Test.

Test Sars-CoV-2 Antibody ma wysoką czułość i specyficzność w porównaniu do referencyjnej metody genetycznej. Jego parametry to: czułość 87,15% (95% Cl: 83.03 - 90,38%), swoistość 99.05 (95% Cl:96,59% - 99,74%), całkowita zgodność 91,87% (95% Cl: 89,23% - 93,91%). Szybki test jest wyrobem medycznym do diagnostyki in vitro w użytku profesjonalnym i posiada znak CE, co oznacza, że spełnia wymagania europejskiej dyrektywy 98/79/EC, 13 marca br. został zgłoszony do URPL. 

Dlaczego warto robić testy immunologiczne w gabinecie? 

Takie podejście zastosowano w Singapurze i w Korei Południowej. W Singapurze testowano każdy przypadek zapalenia płuc oraz wszystkie przypadki nawet łagodnych objawów grypy. W Korei, w ogniskach epidemii praktycznie testowano każdego, na przykład przeprowadzano testowanie „drive-through”, bez wysiadania z samochodu, testowano w zakładach pracy. Tego nie da się zrobić wykorzystując testy rt PCR. Przesiewowe testowanie umożliwiło ograniczenie śmiertelności na przykład w Korei do
0,5%, ale też zidentyfikowano dużo więcej zakażeń. To, że nie wykrywamy zakażeń, przecież nie znaczy że ich nie ma. 

Test na koronawirusa Sars-CoV-2 Antibody Test. Krok po korku. 

Obsługa sprzętu FineCare i wykonanie testu na koronawirusa jest bardzo proste. Pobraną krew żylną aplikuje się na specjalną płytkę i wkłada do analizatora. Wcześniej należy wprowadzić dane pacjenta na monitorze dotykowym, przypominającym ekran komputera. Po 10 minutach następuje automatyczny wydruk z urządzenia, łatwy w odczycie: negative/positive, wraz z danymi osobowymi pacjenta. O czym warto wspomnieć, analizator ma pojemną pamięć. Pozwala na wprowadzenie danych nawet 30 000 pacjentów. Finecare funkcjonuje na rynku polskim od 3 lat. 


Test na koronawirusa Sars-CoV-2 Antibody Test. Cena.


Szczegółowy opis testu oraz ceny znajdziesz klikając tutaj.

Finecare plus- analizator do wielu diagnoz.


Na analizatorze Finecare plus można wykonać szerokie spectrum innych badań na infekcję (PCT, CRP, SAA), cukrzycę (HbA1c), choroby układu krążenia (NT-proBNP, cTnI Troponina , Myo, CK-MB, H-FABP, BNP, D-Dimer), niewydolność nerek, nowotwór. Wynik otrzymasz od 3 do 15 minut. Co więcej, analizator jest kompaktowy i lekki. Co sprawia, że jest to bardzoprzydatne urządzenie podczas wizyt domowych.
pixelpixelpixelpixel