COVID ANTIGEN RAPID TEST- SZYBKA I SKUTECZNA DIAGNOSTYKA WIRUSA SARS-COV -2

2020-10-21
COVID ANTIGEN RAPID TEST- SZYBKA I SKUTECZNA  DIAGNOSTYKA  WIRUSA SARS-COV -2

Rodzaje testów w kierunku koronawirusa

 

serologiczne – wykrywają przeciwciała w klasie IgG, IgM , które przede wszystkim weryfikują czy dana osoba przebyła COVID-19.
molekularne (genetyczne) - wykrywają materiał genetyczny wirusa w trakcie aktywnej infekcji COVID-19
antygenowe – wykrywają antygeny wirusa (czyli struktury rozpoznawanych przez organizm ludzki jako obce, które pobudzają układ odpornościowy do działania), sprawdzają, czy badana osoba jest w trakcie aktywnej infekcji COVID-19

 

Oficjalne wykorzystanie i rekomendacje użycia poszczególnych rodzajów testów.

 

Ministerstwo Zdrowia dopuściło testy antygenowe do rozpoznawania zakażeń SARS-CoV-2 u osób z objawami wskazującymi na COVID-19.

 

Czas wykonania testu:

Na wynik szybkiego testu( testy antygenowe, serologiczne) czeka się ok 10-15 minut od pobrania. Na wynik testu PCR czekamy minimum 24 h.

 

Kiedy wykonać test na koronawirusa?

Termin wykonania testu w kierunku zakażenia koronawirusem SARS-CoV-2 zależy od rodzaju badania. Jedne z badań wykrywają przeciwciała (pozwalają potwierdzić, czy dana osoba przebyła COVID-19), inne pozwalają na określenie czy badana osoba jest zakażona SARS-CoV-2.

 

Jeżeli pacjent ma utrzymującą się gorączkę (>39◦C), duszność, ból w klatce piersiowej i/lub wybroczyny na skórze, niezwłocznie powinien skontaktować się

z pogotowiem ratunkowym 112 lub 999.

 

Test molekularny (RT-PCR lub PCR) wykonuje się, by sprawdzić, czy pacjent ma aktywną infekcję COVID-19, natomiast testy przeciwciał anty-SARS-CoV-2, by dowiedzieć się, czy dana osoba przebyła tę infekcję.

 

Wskazaniem do wykonania badania RT-PCR, PCR i testu antygenowego jest podejrzenie COVID-19 – są to rekomendowane przez WHO testy wykrywający zakażenie SARS-CoV-2 (aktywną infekcję COVID-19).

 

Termin wykonania badania przeciwciał nie jest jednoznaczny i łatwy do określenia. W zależności od opracowania, zalecany czas wykonania tego testu różni się u pacjentów objawowych od 10.‒21. dnia od wystąpienia.

 

Jak działają testy antygenowe?

Testy antygenowe, które wykrywają obecność wirusa tak jak testy PCR ( testy laboratoryjne), działają jednak na innej zasadzie. W testach antygenowych poszukujemy białek wirusa, podczas gdy w testach PCR identyfikujemy kwas nukleinowy, czyli materiał genetyczny wirusa.

Testy PCR i testy antygenowe mogą być stosowane wymiennie w początkowej fazie zakażenia. Jedno i drugie badanie wykonuje się z materiału pobranego z dróg oddechowych.

 

Test antygenowy Covid-19 antigen rapid FaStep -dla kogo przeznaczony?

Szybki test antygenowy SARS-CoV-2 firmy Assure jest przeznaczony do stosowania w punktach opieki dla osób z objawami i bezobjawowymi. Może to pomóc pracownikom służby zdrowia zidentyfikować zakażenie SARS-CoV-2 u osób podejrzanych o nosicielstwo wirusa, a wyniki są zwykle gotowe w ciągu 15 minut. Ponadto służy jako cenny wstępny test przesiewowy dla osób, które były narażone na SARS-CoV -2 lub ze środowiska wysokiego ryzyka. Test ma czułość 94,3% i swoistość 99,1%,a więc spełnia wymagania WHO

Aktualnie Hydrex Diagnostics w swojej ofercie posiada testy do diagnozowania zakażenia Covid - 19 na różnym etapie: początkowym aktywnym  - szybkie testy antygenowe, okres zdrowienia i po przechorowaniu -  testy serologiczne na obecność przeciwciał IgM/IgG.

Szybki test antygenowy SARS-CoV-2 może być wykonywany przez pracowników służby zdrowia w wielu różnych miejscach:oddziały SOR, karetki, w domu u pacjenta,przychodnie. Test jest świetną alternatywą dla PCR,  gdy  potrzebna jest szybka decyzja o izolacji pacjenta, w przypadku nagłego , nieplanowanego zabiegu, przy powrocie do pracy po okresie kwarantanny lub niedostępne są badania laboratoryjne. Test w 15 minut zidentyfikuje osoby zakażone i pozwoli na efektywniejsze wykorzystanie zasobów opieki zdrowotnej, a także testów PCR.

 

Czym jest Test antygenowy Covid-19 antigen rapid FaStep ? 

Szybki test antygenowy SARS-CoV-2 Fa Step to szybki chromatograficzny test immunologiczny przeznaczony do jakościowego wykrywania specyficznego antygenu SARS-CoV-2 obecnego w ludzkiej nosogardzieli, jamy ustnej i gardła,  co jest równoważne z wykryciem w badanym materiale obecności zakaźnych cząsteczek wirusa. Test ten jest wykonywany przez personel medyczny przy użyciu wymazu. Wyniki mają pomóc we wczesnej diagnostyce zakażenia SARS-CoV-2 u pacjentów wykazujących kliniczne objawy SARS-CoV-2 i pomóc w początkowym badaniu przesiewowym pacjentów. Test ma czułość 94,3% i swoistość 99,1%. Wyniki są gotowe w zaledwie 15 minut. Ten test jest kolejnym ważnym narzędziem do opcji testowania SARS-CoV-2 w punkcie opieki.

 

Więcej o teście na:

https://miniclinic.pl/product-pol-644-COVID-19-Antigen-Rapid-Test-Device-Szybki-test-na-koronawirus-wymaz-z-nosogardla-jamy-ustnej-i-gardla-20-testow.html

Jak działa Test antygenowy Covid-19 antigen rapid FaStep?

Test antygenowy wykrywa antygeny wirusa SARS-CoV-2 poprzez wizualną interpretację pojawiających się linii. Przeciwciała anty-SARS-CoV-2 są unieruchomione w strefie testowej na nitrocelulozowej membranie. Przeciwciała anty-SARS-CoV-2 sprzężone z barwnymi cząsteczkami są unieruchomione na podkładce koniugatu. Próbka jest dodawana do buforu ekstrakcyjnego, który jest zoptymalizowany do uwalniania antygenów SARS-CoV-2 z próbki. Podczas testowania wyekstrahowane antygeny wiążą się z przeciwciałami anty-SARS-CoV-2 sprzężonymi z barwnymi cząsteczkami. Gdy próbka migruje siłami kapilarnych wzdłuż paska na płytce i wchodzi w interakcję z odczynnikami na membranie, powstały kompleks jest wychwytywany przez przeciwciała anty-SARS-CoV-2 w strefie testowej. Nadmiar barwnych cząstek jest wychwytywany w strefie kontroli wewnętrznej.

Obecność barwnego prążka w strefie testowej wskazuje na wynik dodatni dla antygenów wirusa SARS- CoV-2, podczas gdy jego brak wskazuje na wynik ujemny. Barwny prążek w strefie kontrolnej służy jako kontrola procedury, wskazując na dodanie odpowiedniej objętości próbki i prawidłowe działanie membrany.

 

Jak przeprowadzić  Test antygenowy Covid-19 antigen rapid FaStep?

 

Obejrzyj film instruktarzowy:

https://www.youtube.com/watch?v=N7ZXpTykjr4&

 

Ile kosztuje Test antygenowy Covid-19 antigen rapid FaStep?

Sprawdź cenę opakowania 20 testów:  

https://sklep.hydrex.pl/product-pol-644-COVID-19-Antigen-Rapid-Test-Device-Szybki-test-na-koronawirus-wymaz-z-nosogardla-jamy-ustnej-i-gardla-20-testow.html

 
pixelpixelpixelpixel