LIPIDOGRAM- WAŻNE BADANIE W MEDYCYNIE PRACY I DIAGNOSTYCE CHORÓB SERCOWO - NACZYNIOWYCH

2021-05-19
LIPIDOGRAM- WAŻNE BADANIE W MEDYCYNIE PRACY I DIAGNOSTYCE CHORÓB SERCOWO - NACZYNIOWYCH

LIPIDOGRAM- WAŻNE BADANIE W MEDYCYNIE PRACY I DIAGNOSTYCE CHORÓB SERCOWO - NACZYNIOWYCH   

Cholesterol nie ma najlepszej opinii, ponieważ kojarzony jest z otyłością oraz innymi chorobami metabolicznymi i układu krążenia. Warto jednak zdać sobie sprawę, że dla naszego organizmu jest niezwykle ważny.  

Cholesterol-rola.   Cholesterol występuje w osoczu i tkankach, jest elementem budulcowym błon lipidowych. Dzięki obecności cholesterolu neurony mogą przekazywać impulsy nerwowe, syntezowane są hormony steroidowe, kwasy żółciowe oraz witamina D3. Ponadto cholesterol bierze udział w metabolizowaniu tłuszczów oraz odpowiada za gospodarkę wodno-elektrolitową organizmu. Niestety jego nadmiar bywa dla naszego zdrowia szkodliwy, dlatego bardzo ważne jest profilaktyczne wykonywanie badania określającego poziom cholesterolu i pozostałych parametrów tzw. lipidogramu, którego wyniki świadczą o gospodarce tłuszczowej w naszym organizmie.  

Lipidogram – na czym polega badanie.  

Lipidogram nazywany jest także jako profil lipidowy - Lipidogram określa poziom gospodarki tłuszczowej w organizmie w oparciu o cztery parametry:  ·        

  • cholesterol całkowity, łączne stężenie cholesterolu frakcji LDL i HDL ·        
  • frakcje HDL (tzw. dobry cholesterol, lipoproteiny wysokiej gęstości). Zapobiega on odkładaniu się cholesterolu w naczyniach krwionośnych i wspomaga pracę układu krążenia ·        
  • frakcja LDL (tzw. zły cholesterol, lipoproteiny niskiej gęstości). Gdy przekracza on właściwe wartości, odkłada się w ścianach naczyń krwionośnych, co prowadzi do rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego  
  • TG -triglicerydy,  wysokie stężenie tych lipidów może prowadzić do chorób układu krążenia, a także do rozwoju ostrego zapalenia trzustki  

Lipidogram - interpretacja badania.  

Na podstawie wyników lipidogramu oraz innych danych takich jak wskaźnik aterogenności  - stosunek wzajemnych zależności lipidów w organizmie, palenie papierosów czy zdiagnozowane choroby przewlekłe, takie jak np. cukrzyca szacuje się ryzyko rozwoju miażdżycy, a w konsekwencji choroby niedokrwiennej serca czy ryzyka wystąpienia udaru mózgu.  

Badanie cholesterolu- wskazania do badania.  

Badanie cholesterolu powinno być przeprowadzone obowiązkowo u kobiet powyżej 45. roku życia i u mężczyzn powyżej 35. roku życia. Jeśli istnieje ryzyko nieprawidłowości, lipidogram trzeba wykonać nawet u osób, które skończyły 20 lat. Gospodarkę tłuszczową bezwzględnie kontrolować muszą osoby chore na cukrzycę. Badanie cholesterolu regularnie muszą wykonywać także osoby z nadciśnieniem tętniczym, miażdżycą, zawałem serca czy udarem niedokrwiennym mózgu, palące papierosy oraz pacjenci, u których w rodzinie występowały choroby układu krążenia.  

Oznaczanie lipidogramu w medycynie pracy- pozytywna konieczność  

Medycyna pracy jest fragmentem systemu ochrony zdrowia publicznego, który odpowiada za populację ponad 12,5 miliona osób pracujących w Polsce. Co roku wykonujemy około 5 milionów badań profilaktycznych, wstępnych, okresowych. Słowem kluczem, jest obligatoryjność i cykliczność tych badań co daje możliwość wykrywać różnego rodzaju zaburzeń w tym zaburzenia gospodarki lipidowej na wstępnym etapie występowania.  

Badanie panelu lipidowego w rozporządzeniu ministra zdrowia.  

Dnia 01.12.2020 roku weszło w życie rozporządzenie zawarte w Dz.U.2020.2131                                                

ROZPORZĄDZENIE MINISTRA ZDROWIA 1 z dnia 12 listopada 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie przeprowadzania badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy   Ustawa wprowadziła w życie konieczność oznaczania badania panelu lipidowego dla poniższych grup zawodowych.   a) zagrożenia wynikające ze stałego dużego dopływu informacji i gotowości do odpowiedzi Badanie lekarskie, lipidogram, EKG Co 2-5 lat b) zagrożenia wynikające z pracy na stanowiskach decyzyjnych i związanych z odpowiedzialnością Badanie lekarskie, lipidogram, EKG Co 2-5 lat c) zagrożenia wynikające z narażania życia Badanie lekarskie, lipidogram, EKG Co 2-5 lat d) zagrożenia wynikające z monotonii pracy Badanie lekarskie, lipidogram, EKG Co 2-5 lat e) zagrożenia wynikające z organizacji pracy (praca pod presją czasu, nierównomierne obciążenie pracą, inne)    

Aparat Mission Cholesterol Meter – wsparcie w badaniu cholesterolu.  

Wychodząc naprzeciw zapotrzebowaniu rynku na oznaczanie w/w badań zarówno w profilaktyce, medycynie pracy jak i w innych jednostkach Służby Zdrowia (oddziały kardiologiczne, gabinety specjalistyczne, kliniki, placówki POZ), firma Hydrex oferuje w swoim portfolio przenośny aparat POC do pełnej diagnostyki panelu lipidowego na pasku:  

MISSION CHOLESTEROL METER  Test Combo 3 w 1

Parametry oznaczane na jednym pasku testowym z jednego pobrania krwi włośniczkowej:  

  • CHOL CAŁKOWITY - HDL - TG oraz:  
  • LDL - WSPÓŁCZYNNIK CHOL/HDL
  • OCENA RYZYKA CHOROBY WIEŃCOWEJ SERCA CHD  

Aparat posiada następujące parametry jeśli chodzi o zakres pomiarów, precyzję i dokładność badania:  

Rodzaj analizatora: Aparat ręczny

Metodologia: Fotometria odbicia

Badanie: Cholesterol całkowity (CHOL), triglicerydy (TRIG), lipoproteina wysokiej gęstości (HDL), obliczana lipoproteina niskiej gęstości (LDL), stosunek CHOL/HDL, ocena ryzyka rozwoju choroby wieńcowej (CHD)

Czas oczekiwania: 2 min

Pamięć: 200 wyników z datą/godziną

HTC: 30-50%

Objętość próbki: 10 μl lub 35 μl (pełne badanie 3 w 1)

Rodzaj próbki: Krew kapilarna lub krew żylna pełna, surowica lub osocze

Zakres pomiaru: CHOL 100-500 mg/dl (2.59-12,93 mmol/l)

Zakres pomiaru: HDL 15-100 mg/dl (0,39-2,59 mmol/l)

Zakres pomiaru: TRIG 45-650 mg/dl (0,51-7,34 mmol/l)

Interfejs: PC Mini USB

Warunki pracy: 15-40°C

Warunki przechowywania Aparat: 0-50°C, paski testowe 2-30°C

Okres ważności pasków: 18 miesięcy

Źródło zasilania4 baterie AAA lub zasilacz

Żywotność baterii: ≥1000 badań

Wymiary aparatu: (dług. x szer. x wys.) 137 mm x 79 mm x 26 mm

Wymiary wyświetlacza: (dług. x szer.) 50 mm x 50 mm

Waga bez baterii: 145 g

Aparat Mission Cholesterol Meter - wygoda użycia

Aparat współpracuje z minidrukarką, dlatego możliwe jest otrzymanie wyniku w postaci wydruku. Możliwe jest również podłączenie aparatu do systemu komputerowego a tym samym przesyłanie danych  z wykonanych badań.  

Cena Mission Cholesterol Meter  

Pełne informacje o aparacie Mission Cholesterol Meter wraz z ceną znaleźć można w: https://miniclinic.pl/product-pol-102-MISSION-CHOLESTEROL-METER-Aparat-do-oznaczania-panelu-lipidowego.html  

pixelpixelpixelpixel