Testy w kierunku koronawirusa? Czym się właściwie różnią?

2020-05-28
Testy w kierunku koronawirusa? Czym się właściwie różnią?

Testy w kierunku koronawirusa? Czym się właściwie różnią? 

Test na koronawirusa stanowi podstawowe narzędzie stosowane w walce z chorobą COVID-19. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca szerokie wykonywanie testów na obecność koronawirusa w każdym przypadku podejrzenia, iż dana osoba może być jego nosicielem.

Test RT-PCR


Istnieją dwa rodzaje testów stosowanych w celu wykrycia koronawirusa SARS-CoV-2. Podstawę diagnostyki zakażeń koronawirusem stanowi test oparty o technikę PCR w czasie rzeczywistym – określany przez specjalistów jako test genetyczny (molekularny) na koronawirusa. Test RT-PCR na koronawirusa zaliczany jest do metod molekularnych (NAAT), które posiadają oficjalną rekomendację Światowej Organizacji Zdrowia.

W metodach molekularnych wykorzystuje się reakcję łańcuchową polimerazy (PCR) z odwrotną transkryptazą. Test genetyczny PCR w czasie rzeczywistym jest złotym standardem badań w kierunku SARS-CoV-2. Do wspomnianego badania wykorzystuje się wymaz z nosa i gardła osoby, u której podejrzewa się zarażenie koronawirusem. Test pozwala na wykrycie materiału genetycznego wirusa i wskazuje na aktualnie toczące się zakażenie. Czas oczekiwania na wynik wynosi zazwyczaj kilka godzin.

Trzeba mieć jednak na uwadze, że testy genetyczne mogą dawać wyniki ujemne we wczesnych stadiach infekcji i wykazują maksymalną czułość dopiero po około 7 dniach od kontaktu człowieka z SARS-CoV-2. Istnieją nawet doniesienia, że w metodzie RT-PCR można uzyskać fałszywie ujemne wyniki nawet do drugiego tygodnia od zakażenia. Po upływie kilkunastu dni od wystąpienia pierwszych objawów choroby czułość testów genetycznych stopniowo maleje z powodu spadku liczby cząstek wirusa w nabłonku dróg oddechowych co może skutkować uzyskaniem wyniku fałszywie ujemnego. Miarodajność wyników badań na obecność SARS-CoV-2 zależy także od rodzaju materiału pobranego do analizy. 

Dowiedz się gdzie wykonać testy genetyczne.

Testy serologiczne na przeciwciała.

Na rynku dostępne są również tzw. szybki test serologiczny na koronawirusa dedykowany diagnostyce zakażeń SARS-CoV-2, który opiera się na technologii szybkich badań serologicznych. Kasetkowy test na koronawirusa wykrywa przeciwciała skierowane przeciw SARS-CoV-2, które organizm wytworzył po kontakcie z patogenem. Osoby, które chorowały na COVID-19 są seropozytywne. Oznacza to, że w ich organizmie występują przeciwciała po przebytej bądź toczącej się chorobie. Wynik ujemny powinien być potwierdzony bardziej wiarygodną metodą molekularną. Wynik pozytywny badania potwierdza obecność koronawirusa w organizmie. Dużą zaletą testu kasetkowego na koronawirusa jest jego szybkość. Wynik otrzymuje się po kilkunastu minutach. 

Celem badań serologicznych jest natomiast zidentyfikowanie przeciwciał anty-SARS-CoV-2, które powstały po kontakcie z wirusem. Nie potwierdzają ani nie wykluczają zakażenia koronawirusem. W ramach testu kasetkowego następuje jakościowe oznaczenie przeciwciał w klasie IgM oraz IgG, a podczas testu serologicznego – półilościowe, a więc dokładniejsze niż jakościowe, oznaczenie przeciwciał w klasie IgM/IgA oraz IgG. Dodatni wynik badań może świadczyć o przebyciu zakażenia w przeszłości lub toczącej się infekcji. Wynik ujemny nie wyklucza zakażenia wirusem SARS-CoV-2. 

Do testu kasetkowego pobiera się próbkę krwi włośniczkowej z palca lub krwi żylnej. Natomiast do badania serologicznego – próbkę krwi żylnej.Gdzie kupić test wykrywający przeciwciała IgM (anty-SARS-CoV-2 IgM) oraz IgG (anty-SARS-CoV-2 IgG) 


KLIKNIJ I KUP TEST NA PRZECIWCIAŁA!
pixelpixelpixelpixel