UKŁAD SERCOWO-NACZYNIOWY

2021-09-22
UKŁAD SERCOWO-NACZYNIOWY

Wszystkie naczynia obecne w organizmie tworzą skomplikowany, zamknięty system przewodów odpowiedzialnych za transport krwi, odpowiada przede wszystkim za transport wszystkich niezbędnych substancji w naszym organizmie. Układ krwionośny to żyły, tętnice i cienkie naczynia włosowate. Rolą tętnic jest wyprowadzanie krwi z serca i przenoszenie jej dalej do wszystkich tkanek w ciele człowieka. Z kolei dzięki naczyniom włosowatym możliwa jest wymiana ważnych substancji, takich jak tlen z otaczającymi tkankami. Natomiast funkcja żył to doprowadzanie krwi z powrotem do serca. Serce, jako główny narząd całego układu krwionośnego, odgrywa w nim bardzo ważną rolę. Jest pompą, która bez przerwy przetacza krew w całym organizmie. Przez ten niesamowity narząd tylko w ciągu jednej minuty przepływa średnio pięć litrów krwi. Warto zaznaczyć, że to dokładnie tyle, ile znajduje się w całym ciele człowieka.

NAJCZĘSTSZE CHOROBY UKŁADU KRĄŻENIA

Większość chorób układu sercowo-naczyniowego daje o sobie znać, a tylko niektóre z nich przebiegają bezobjawowo. Pojawienie się jakichkolwiek zaburzeń rytmu serca, w postaci nieregularnych uderzeń czy też palpitacji, a także bólu w klatce, zawrotów głowy czy duszności, może świadczyć o problemach układu krążenia.  

Do najczęstszych schorzeń układu krążenia zaliczają się:  

- nadciśnienie tętnicze (dotyka ok 1/3 populacji)

- zaburzenia rytmu pracy serca (arytmia)

- choroba wieńcowa (choroba niedokrwienna serca)

- niewydolność zastawek żylnych, żylaki kończyn dolnych

- zawał mięśnia sercowego (niedokrwienie komórek mięśnia sercowego)

- udar niedokrwienny mózgu (miażdżyca naczyń krwionośnych mózgu)    

PRZYCZYNY I ZAPOBIEGANIE CHORÓB UKŁADU KRĄŻENIA  

Wystąpienie nadciśnienia tętniczego czy innych schorzeń, które dotyka układ sercowo-naczyniowy często jest związane z:  

- genetyką

- chorobami nerek

- nadwagą

- zaburzeniami gospodarki lipidowej (wysokim poziomem cholesterolu, oraz trójglicerydów)

- nadużywaniem soli - paleniem papierosów - nadmiernym spożywaniem alkoholu

- brakiem aktywności fizycznej - innymi zespołami chorobowymi, wywołującymi wtórnie nadciśnienie tętnicze   Do metod zapobiegania i profilaktyki chorób układu krążenia a także prawidłowej terapii można zaliczyć:  

-  częsta i prawidłowa diagnostyka (także samokontrola)

-  prawidłowe leczenie

-  prawidłową dietę

-  aktywność fizyczną

-  odpowiednią masę ciała

-  zdrowy tryb życia

Warto w tym miejscu dodać, że najczęstszą przyczyną zgonów w Polsce są właśnie choroby układu sercowo-naczyniowego, wiele z tych chorób można jednak z powodzeniem leczyć pod warunkiem, że zostaną prawidłowo zdiagnozowane.  

Bardzo ważnymi badaniami są pomiar ciśnienia, EKG, testy wysiłkowe ale ogromną rolę odgrywają tutaj badania parametrów krwi, które często jako pierwsze dają możliwość wychwycenia zmian towarzyszących chorobom układu krążenia.  

Firma HYDREX Diagnostics wychodząc naprzeciw ułatwieniu diagnostyki pacjentów w profilaktyce oraz w/w chorobach, poleca:  

- Aparat Finecare Plus,  który daje możliwość uzyskania w bardzo krótkim czasie, przy pacjencie, w gabinecie zabiegowym przychodni, oddziale szpitalnym lub klinice, wyniku ważnych parametrów kardiologicznych takich jak :  Ddimery, NtproBnp, Troponina cTnI, CK-Mb, Mioglobina, HbA1c, CRP, T3, T4, fT3, fT4, TSH.  

Aparat wykonuje badania z niewielkiej ilości krwi a czas przeznaczony na wykonanie badania oraz uzyskanie wyniku wynosi maksymalnie 15 minut.  

 

- Aparat Mission Cholesterol Meter, służący do szybkiej diagnostyki parametrów gospodarki lipidowej z jednego pobrania krwi włośniczkowej, aparat z serii POC, urządzenie oznacza:  

CHOL CAŁKOWITY, HDL, TG  

oraz: LDL, WSPÓŁCZYNNIK CHOL/HDL, OCENA RYZYKA CHOROBY WIEŃCOWEJ SERCA CHD.

pixelpixelpixelpixelpixel