PANEL LIPIDOWY MISSION 3-1 LIPID PANEL

  • Monitorowanie poziomu lipidów
  • PANEL LIPIDOWY MISSION 3-1 LIPID PANEL
Producent: Acon
83,16 zł - 378,00 zł
/ opakowanie
Dodaj do obserwowanych

PANEL LIPIDOWY MISSION 3-1 LIPID PANEL paski do aparatu MISSION CHOLESTEROL METER

opakowanie 5 szt. lub 25 szt.

 


DODATKOWE INFORMACJE

 

Profil lipidowy - badanie poziomu cholesterolu, frakcji HDL i LDL oraz triglicerydów

 

Profil lipidowy to badanie, które pozwala oznaczyć stężenie cholesterolu, frakcji cholesterolowych LDL i HDL oraz triglicerydów we krwi. Lekarze zalecają wykonywać je systematycznie – to skuteczna profilaktyka miażdżycy, chorobą wieńcowej, zawału serca i udaru mózgu.

 

Profil lipidowy – ważne badanie

 

Profil lipidowy to badanie, które jest znacznie dokładniejsze od badania podstawowego, czyli oznaczania stężenia cholesterolu całkowitego. W tym wypadku określa się też inne wartości: poziom frakcji cholesterolowych LDL i HDL oraz triglicerydów. Na podstawie wyników lekarz poznaje szczegółowy „obraz” gospodarki tłuszczowej Twojego organizmu. To ona wywiera bezpośredni wpływ na kondycję układu krążenia. W ramach profilaktyki chorób serca i naczyń krwionośnych zaleca się wykonywać badanie regularnie. Jak często? Powinien ustalić to lekarz, który weźmie pod uwagę stan zdrowia, wiek i wiele innych czynników. Jednak po raz pierwszy profil lipidowy (lipidogram) warto zbadać już po 20 roku życia.(1)

 

Cholesterol i jego frakcje

 

Wartość cholesterolu całkowitego określa całkowity poziom tego lipidu w organizmie. Obejmuje więc cholesterol, który przyjmujesz z pożywieniem oraz cholesterol wytwarzany przez wątrobę. Stężenie cholesterolu całkowitego zależy od jego frakcji: LDL („złej”), HDL („dobrej) oraz triglicerydów.

 

Cholesterol jest związkiem chemicznym zaliczanym do lipidów, a dokładniej do steroli. Choć lipid ten nie cieszy się dobrą opinią, pewne jego ilości są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Pełni wiele ważnych ról, np. uczestniczy w produkcji witaminy D, hormonów płciowych, hormonów nadnerczowych i kwasów żółciowych. Jego nadmiar może być jednak niebezpieczny. Szczególnie niekorzystny wpływ na zdrowie wywierają frakcje miażdżycowe LDL, które prowadzą do odkładania cholesterolu w naczyniach krwionośnych, a w konsekwencji – do tworzenia blaszek miażdżycowych. Z kolei pożyteczna frakcja HDL działa odwrotnie: bierze udział w usuwaniu nadmiaru tego lipidu z komórek, a więc zapobiega rozwojowi miażdżycy.(2)

 

Triglicerydy. Profil lipidowy - normy

 

Triglicerydy są głównym źródłem energii, to tzw. tłuszcze obojętne, a konkretnie – estry glicerolu i kwasów tłuszczowych, które gromadą się w organizmie pod postacią tkanki tłuszczowej. W niedużych ilościach produkuje je wątroba, ale ich poziom we krwi w znacznym stopniu zależy od diety. Nadmiar triglicerydów nie służy zdrowiu – podobnie jak frakcja cholesterolu LDL zwiększa ryzyko rozwoju schorzeń sercowo-naczyniowych(3). Jednak i one (w umiarkowanych ilościach) są potrzebne: zapobiegają odwodnieniu i wychłodzeniu organizmu.

 

Znasz normy cholesterolu we krwi? Wartości cholesterolu całkowitego powinny mieścić się w przedziale 114– 200 mg/dl. Stężenie frakcji LDL powinna być niższa niż 100 mg/dl, a triglicerydów – niższa niż 150 mg/dl. Poziom frakcji HDL u kobiet powinien wynosić więcej niż 50 mg/dl, a u mężczyzn – więcej niż 40 mg/dl.(4)

 

Badaj cholesterol profilaktycznie!

 

Profil lipidowy to ważne i dokładne badanie, które określa gospodarkę lipidową Twojego organizmu. Wykonuj je systematycznie – w ten sposób zapobiegniesz groźnym chorobom układu krążenia. Pierwszy raz powinnaś zbadać się już po 20. roku życia.

 

1. Medycyna Praktyczna, http://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/103924,cholesterol-i-triglicerydy-panel-lipidowy, dostęp: 9.09.2016

2. Medycyna Praktyczna, http://dieta.mp.pl/diety/diety_w_chorobach/88067,dieta-w-hipercholesterolemii-zdrowe-odzywianie-pacjentow-ze-zwiekszonym-stezeniem-cholesterolu-calkowitego, dostęp: 9.09.2016

3. Medycyna Praktyczna, http://dieta.mp.pl/zasady/117035,cholesterol, dostęp: 9.09.2016

4. Medycyna Praktyczna, http://www.mp.pl/pacjent/badania_zabiegi/103924,cholesterol-i-triglicerydy-panel-lipidowy, dostęp: 9.09.2016


 

 

Parametry techniczne:
Zgodność:
Działa tylko z analizatorem medycznym
Próbka / Metoda Pomiaru:
Krew z palca
Opinie użytkowników
Zapytaj o produkt:

Jeżeli powyższy opis jest dla Ciebie niewystarczający, prześlij nam swoje pytanie odnośnie tego produktu. Postaramy się odpowiedzieć tak szybko jak tylko będzie to możliwe.

E-mail:
To pole jest wymagane do złożenia zamówienia.
Pytanie:
To pole jest wymagane do złożenia zamówienia.
pola oznaczone - To pole jest wymagane do złożenia zamówienia. - są wymagane
pixelpixelpixelpixel