Szybki test na grypę – prawidłowa diagnoza grypy
2020-02-26
Szybki test na grypę – diagnostyka uproszczona
Szybki test na grypę (popularna nazwa: grypa test) znajdzie zastosowanie w przypadku sezonowej, ostrej infekcji, w którym występuje trudność diagnostyczna. Taki grypa test pozwala dokonać różnicowania infekcji dosłownie w ciągu kilku minut.
Ostry nieżyt oskrzeli może być wywoływany przez zakażenia bakteryjne, wirusowe lub mykoplazmatyczne. Zmiany zapalne mogą występować na całej długości układu oddechowego, często obejmują także migdałki, tchawicę i małe oskrzeliki. Ustalenie czynnika etiologicznego nie zawsze jest proste, ponieważ każda postać może dawać nieco inne objawy. Ostry nieżyt oskrzeli pojawia się najczęściej w przebiegu choroby przeziębieniowej, należy go jednak różnicować z grypą i zapaleniem płuc. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku chorób, przebiegających z wysoką gorączką- często spotykanej w praktyce ogólnej. Najczęściej jej przyczyną są ostre infekcje dróg oddechowych: gardła, zapalenie oskrzeli, nieżyt i zapalenie zatok, ostre zapalenie ucha środkowego czy zapalenie płuc. Za schorzeniem, wywołanym przez czynniki zakaźne przemawia ostry początek infekcji, pojawiający się wśród pełnego zdrowia.
Prawidłowa diagnoza
Prawidłowa i szybka diagnoza jest tutaj kwestią o tyle istotną, że wśród najczęstszych przyczyn niepowodzenia leczenia zakażeń są nieprawidłowe rozpoznanie (czy zakażenie zostało wywołane przez drobnoustroje inne, niż typowe dla sezonowych infekcji rhinowirusy, koronawirusy, wirusy RSV, wirusy paragrypy, adenowirusy, enterowirusy itp. czy przez bakterie lub czy zakażenie ma charakter mieszany) które pociąga za sobą, nieodpowiedni dobór terapii. Wiele ostrych chorób infekcyjnych daje objawy grypopodobne, a infekcje bakteryjne migdałków i gardła, w połączeniu z dodatkowymi objawami, niepowiązanymi z samą infekcją, także utrudniają diagnostykę. Najlepszym wskaźnikiem skuteczności terapii jest fakt, że pacjent wraca do formy, a jego zdrowotne parametry poprawiają się. W przypadku ostrych czy sezonowych infekcji górnych dróg oddechowych zazwyczaj już w ciągu 2-3 dni wiadomo, czy terapia została dobrze dobrana.
Pacjenci z grupy ryzyka
Obraz kliniczny wielu infekcji wygląda bardzo podobnie: gorączka, dreszcze, bóle mięśniowe, osłabienie, uczucie rozbicia, pogorszenie się ogólnego samopoczucia, bóle głowy, a do tego ból gardła, kaszel i nieżyt nosa. Prawidłowe rozpoznanie jest tu o tyle istotne, że tak, jak sezonowa infekcja wirusowa zazwyczaj nie daje większych powikłań, tak infekcja, wywołana wirusami grypy dla osób z grypy ryzyka może się okazać fatalna w skutkach. Jeśli chory nie należy do grupy ryzyka, należy go poinstruować, jak powinien postępować w chorobie - jaki prowadzić tryb życia i zalecić mu pozostawanie w domu i leżenie w łóżku. W ramach instrukcji należy poinformować pacjenta, na co powinien zwracać uwagę i w przypadku jakich objawów powinien szukać ponownej pomocy lekarskiej. Jeśli jednak chory należy do grupy ryzyka, należy – obok ścisłej obserwacji i wzmożonej opieki - najlepiej od początku choroby zastosować leczenie przeciwwirusowe. Podobny schemat działania należy przyjąć, gdy chory nie należy do grupy ryzyka, ale doszło u niego do spowodowanych grypą powikłań, pogorszenia się stanu zdrowia lub gdy objawy nie ustępują lub nie ulegają poprawie w ciągu 72 godzin. Pacjenci z grupy ryzyka to osoby, u których wcześniej występowała jedno lub więcej z poniższych schorzeń: przewlekłe choroby dróg oddechowych (astma, POChP), choroby serca (choroba wieńcowa, niewydolność serca), choroby metaboliczne (w tym cukrzyca), choroby wątroby, choroby nerek, jakiekolwiek niedobory odporności (włącznie z leczeniem immunosupresyjnym), choroby układu krwiotwórczego, zaburzenia czynności poznawczych. Te czynniki ryzyka, w połączeniu z zakażeniem wirusem grypy, stanowią dla chorego zagrożenie bez względu na jego wiek! Do grupy ryzyka należą także kobiety w ciąży, pacjenci którzy przekroczyli 65 rok życia lub dzieci poniżej 5 roku życia oraz osoby otyłe.
Szybki test na grypę- diagnostyka w gabinecie
Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do etiologii infekcji u pacjenta, zwłaszcza z grupy ryzyka, wskazana jest analiza wieloczynnikowa. Należy wziąć pod uwagę nie tylko objawy kliniczne, ale też przeanalizować aktywność wirusa grypy na naszym terenie (czy mieliśmy już inne przypadki zakażeń tym wirusem),a także wykonać test, wykluczający lub potwierdzający infekcję wirusem grypy, tzw. szybki test na grypę. Szybkie testy mają bardziej niezawodne działanie kliniczne, jeśli przeprowadzane są w początkowym etapie infekcji. Szybki tedt na grypę warto także wykonać w przypadku pacjentów, u których w przebiegu infekcji wirusowej doszło do powikłań, takich jak duszności, odwodnienie, męczący, natężony kaszel czy przeciągająca się gorączka. Może się bowiem okazać, że infekcja, która początkowo wyglądała na zwykły wirusowy nieżyt górnych dróg oddechowych lub zapalenie gardła, była jednak grypą. U takich pacjentów, jeśli grypa test potwierdzi grypę oraz w obliczu powikłań, wskazana może się okazać nawet hospitalizacja. W przypadku kobiet w ciąży, zwłaszcza w II i III trymestrze, jeśli grypa test potwierdzi zakażenie wirusem grypy, należy jak najszybciej wdrożyć leczenie oseltamiwirem. Możemy uspokoić młode matki, że w trakcie terapii bezpieczne jest karmienie piersią, ale matka powinna jednak zakładać maseczkę jednorazową, kontaktując się z dzieckiem. W przypadku kobiet w ciąży lepiej jest też unikać stosowania leków z grupy niesterydowych przeciwzapalnych.
Grypa test – co to takiego.
Grypa test to nic innego, jak szybki test na grypę do uproszczonej, podręcznej diagnostyki. Takim testem np. Test Influenza A/B Test. Test ten jest szybkim testem immunochromatograficznym do diagnostyki in vitro, wykonywanym przy podejrzeniu grypy. Jest szybki i czuły. Służy do bezpośredniego, jakościowego wykrywania antygenów wirusa grypy A i B. jest to test jakościowy. Materiałem badawczym są próbki wymazów z nosa lub nosogardła, popłuczynach lub aspiratach z nosa. Test nie zastąpi, oczywiście, badania fizykalnego, oceny stanu klinicznego pacjenta oraz analizy aktywności wirusa w naszym regionie, ale jest bardzo praktycznym wsparciem w szybkiej diagnostyce, różnicującej infekcje wirusowe grypy typu A i typu B. Influenza A/B jest testem do użytku profesjonalnego; nie jest jednak przeznaczony do wykrywania antygenu wirusa grypy typu C.
Jak działa szybki test na grypę?
Na pasku membrany testu, w strefach testowych A i B, zostały unieruchomione przeciwciała anty-influenza A i anty-influenza B. W początkowym odcinku paska testowego znajduje się koniugat barwnych cząstek z przeciwciałami anty-influenza A i B. Badanie polega na pobraniu materiału badawczego i po odpowiednim przygotowaniu, naniesieniu go na płytkę testową. Antygen wirusa grypy typu A/B wiąże się z koniugatem barwnych cząstek z przeciwciałami anty-influenza A i anty-influenza B i tworzy się kompleks antygen-przeciwciało. Następnie ekstrakt przemieszcza się siłami kapilarnymi do unieruchomionych przeciwciał anty-influenza A/B w strefie testowej A i B, i powstaje barwny kompleks: przeciwciało - antygen wirusa grypy typu A/B - koniugat przeciwciała i tworzy się barwny prążek testowy A i/lub B. Szybki test na grypę – wynik w ciągu 15 minut Test na grypę pokaże wynik (w okienku wynikowym) w ciągu kwadransa. Od momentu naniesienia materiału badawczego na test nie należy go dotykać, ruszać nim ani przenosić. Wynik trzeba odczytać przed upływem 30 minut od rozpoczęcia badania. Barwne prążki w strefie testowej świadczą o obecności antygenu wirusa grypy typu A/B w badanej próbce. Brak prążków świadczy o nieobecności antygenu wirusa. Następnie ekstrakt przemieszcza się dalej wzdłuż płytki i w strefie kontrolnej tworzy barwny prążek kontrolny C. Obecność tego prążka świadczy o prawidłowym wykonaniu i działaniu testu oraz o tym, że materiał, naniesiony na test, został prawidłowo pobrany i prawidłowo przygotowany do badania. Szybki test na grypę jest prosty w obsłudze Diagnostyka testem na grypę jest prosta, pobranie materiału od pacjenta jest nieskomplikowane, a sam grypa test został wyposażony w mechanizm bezpieczeństwa (opisane powyżej okienko testowe). Interpretacja wyniku także nie nastręcza trudności, ponieważ okienko testowe jest dobrze oznaczone i poza wszelką wątpliwością widać w nim, czy mamy do czynienia z wirusem A czy B.
Należy jednak zwrócić uwagę, by - podczas zakraplania materiału badawczego na test - unikać tworzenia się pęcherzyków powietrza; to mogłoby zafałszować wyniki. Trzeba też uważać, aby nie wprowadzić płynu do okienka wynikowego, zamiast do okienka testowego (dlatego najpierw warto zapoznać się z instrukcją wykonania testu). Zwróćmy jednak uwagę na to, by wszystkie próbki i odczynniki miały temperaturę pokojową przed wykonaniem oznaczenia, inna temperatura może obniżać czułość badania grypa test. T Szybki test na grypę – cena est na grypę – diagnostyka WIELU typów wirusa Wykazane poniżej szczepy wirusa grypy typu A i B dały wynik dodatni podczas badania testem Influenza A/B Test. Przebadano 30 szczepów ludzkich, ptasich lub pochodzenia zwierzęcego wirusa grypy typu A.
Chociaż specyficzne szczepy wirusa grypy powodujące infekcje u ludzi mogą różnić się z roku na rok, wszystkie zawierają konserwowane nukleoproteiny, wychwytywane przez szybki test na grypę Influenza A/B Test. A/Narita/1/2009 (H1N1), A/Chicken/Yamaguchi/7/04 (H5N1), A/NWS/33 10 (H1N1), A/Chicken/Italy/99 (H7N1), A/Hong Kong/8/68 (H3N2), A/Chicken/Netherlands/03 (H7N7), A/Port Chalmers/1/73 (H3N2), A/Swine/Hokkaido/2/81 (H1N1), A/WS/33 (H1N1), A/Duck/Tottori/723/80 (H1N1), A/New Jersey/8/76 (HswN1), A/Duck/Hokkaido/17/01 (H2N3), A/Mal/302/54 (H1N1), A/Duck/Mongolia/4/03 (H3N8), A/Anhui/1/2013 (H7N9), A/Duck/Czech/56 (H4N6), A/Shanghai/1/2013 (H7N9), A/Duck/Pennsylvania/10128/84 (H5N2), A/Hong Kong/156/97 (H5N1), A/Turkey/Massachusetts/3740/65 (H6N2), A/Hong Kong/483/97 (H5N1), A/Seal/Massachusetts/1/80 (H7N7), A/Duck/Mongolia/119/2008 (H7N9), A/Turkey/Ontario/6118/68 (H8N4), A/Duck/Mongolia/128/2008 (H7N9), A/Duck/Mongolia/147/2008 (H7N9), A/Duck/Mongolia/129/2008 (H7N9), B/Lee/40, B/R5, B/Russia/69.
Szybki test na grypę – pobieranie materiału do badania Grypa test Influenza A/B Test jest przeznaczony do oznaczania obecności antygenów wirusa grypy z próbek wymazów z nosa lub nosogardła albo z popłuczyn lub aspiratów z nosa. Test należy przeprowadzić bezpośrednio po pobraniu i przygotowaniu materiału do badania. popłuczyny lub aspiraty z nosa powinny mieć minimalną objętość 1-3 ml. Pobierając aspirat z nosa, przy pomocy strzykawki i izotonicznego roztworu soli fizjologicznej, użyjmy minimalnej ilości roztworu. Nadmiar objętości roztworu rozcieńcza antygen w próbce. Strzykawkę, roztwór soli i pojemnik na próbkę trzeba załatwić we własnym zakresie, szybki test na grypę Influenza A/B nie zawiera ich w zestawie. Pobranie wymazu z nosa lub nosogardła jest prostsze i może się okazać znośniejsze dla pacjenta. Wystarczy bowiem wprowadzić wymazówkę do nozdrza (wybierając bardziej zapchane lub to, które wydziela więcej wydzieliny) na odpowiednią głębokość, po czym obrócić nią parę razy i wyciągnąć. W skład testu wchodzi probówka i odczynnik, pozwalające z tak pobranego materiału spreparować materiał, nadający się do badania.
Grypa test to wiarygodny test wspierający postawienie prawidłowej diagnozy
Szybki test na grypę Influenza A/B wykrywa zarówno żywe jak i niezdolne do życia wirusy grypy typu A i B. jego ograniczeniem jest fakt, że ujemny wynik testu nie zawsze wyklucza zakażenia grypą, ponieważ przeciwciała mogą być obecne poniżej minimalnego poziomu wykrywalności testu. Fałszywie pozytywne wyniki grypa test może dać też w przypadku pacjentów, którzy do trzech dni wcześniej otrzymali donosowo szczepionkę przeciwko grypie typu A. Ale, choć ostatecznie, diagnoza powinna być postawiona w oparciu o wyniki innych badań laboratoryjnych oraz objawy kliniczne pacjenta, szybki test na grypę Influenza A/B okazuje się być wystarczająco wiarygodny, by stać się codziennym wsparciem lekarza w trudnym procesie diagnostycznym. Wyniki testu Influenza A/B zostały bowiem porównane z wynikami, uzyskanymi metodą hodowli komórkowej. Wyniki całkowitej zgodności z hodowlą w przypadku testu na grypę Influenza A/B wahały się pomiędzy 82 a 96,8 proc. dla różnych typów wirusów.
Szybki test na grypę – cena
Przeznaczony do szybkiej diagnostyki grypa test Influenza A/B, do wykrywania wirusów grypy typu A i B (H1N1, AH1N1, H3N2, HswN1, H5N1, H7N9, H2N3, H3N8, H4N6, H5N2, H7N7, ptasia grypa, świńska grypa), kosztuje 270 zł za opakowanie, zawierające 10 testów. Cena za jeden test wychodzi 27 zł. Opakowanie zawiera wszystko, co jest konieczne do wykonania testu z wymazu z nosa lub nosogardła: płytki testowe (10 szt.), sterylne wymazówki do pobierania próbek (10 szt.), próbówki ekstrakcyjne z korkami (10 szt.), statyw (jedna sztuka), bufor ekstrakcyjny (7 ml) oraz instrukcję obsługi.
Można dostać go tutaj:
https://miniclinic.pl/product-pol-318-Influenza-A-B-10-testow-szybki-test-do-jakosciowego-wykrywania-wirusow-grypy-typu-A-i-B.html
Szybki test na grypę (popularna nazwa: grypa test) znajdzie zastosowanie w przypadku sezonowej, ostrej infekcji, w którym występuje trudność diagnostyczna. Taki grypa test pozwala dokonać różnicowania infekcji dosłownie w ciągu kilku minut.
Ostry nieżyt oskrzeli może być wywoływany przez zakażenia bakteryjne, wirusowe lub mykoplazmatyczne. Zmiany zapalne mogą występować na całej długości układu oddechowego, często obejmują także migdałki, tchawicę i małe oskrzeliki. Ustalenie czynnika etiologicznego nie zawsze jest proste, ponieważ każda postać może dawać nieco inne objawy. Ostry nieżyt oskrzeli pojawia się najczęściej w przebiegu choroby przeziębieniowej, należy go jednak różnicować z grypą i zapaleniem płuc. Podobnie sytuacja wygląda w przypadku chorób, przebiegających z wysoką gorączką- często spotykanej w praktyce ogólnej. Najczęściej jej przyczyną są ostre infekcje dróg oddechowych: gardła, zapalenie oskrzeli, nieżyt i zapalenie zatok, ostre zapalenie ucha środkowego czy zapalenie płuc. Za schorzeniem, wywołanym przez czynniki zakaźne przemawia ostry początek infekcji, pojawiający się wśród pełnego zdrowia.
Prawidłowa diagnoza
Prawidłowa i szybka diagnoza jest tutaj kwestią o tyle istotną, że wśród najczęstszych przyczyn niepowodzenia leczenia zakażeń są nieprawidłowe rozpoznanie (czy zakażenie zostało wywołane przez drobnoustroje inne, niż typowe dla sezonowych infekcji rhinowirusy, koronawirusy, wirusy RSV, wirusy paragrypy, adenowirusy, enterowirusy itp. czy przez bakterie lub czy zakażenie ma charakter mieszany) które pociąga za sobą, nieodpowiedni dobór terapii. Wiele ostrych chorób infekcyjnych daje objawy grypopodobne, a infekcje bakteryjne migdałków i gardła, w połączeniu z dodatkowymi objawami, niepowiązanymi z samą infekcją, także utrudniają diagnostykę. Najlepszym wskaźnikiem skuteczności terapii jest fakt, że pacjent wraca do formy, a jego zdrowotne parametry poprawiają się. W przypadku ostrych czy sezonowych infekcji górnych dróg oddechowych zazwyczaj już w ciągu 2-3 dni wiadomo, czy terapia została dobrze dobrana.
Pacjenci z grupy ryzyka
Obraz kliniczny wielu infekcji wygląda bardzo podobnie: gorączka, dreszcze, bóle mięśniowe, osłabienie, uczucie rozbicia, pogorszenie się ogólnego samopoczucia, bóle głowy, a do tego ból gardła, kaszel i nieżyt nosa. Prawidłowe rozpoznanie jest tu o tyle istotne, że tak, jak sezonowa infekcja wirusowa zazwyczaj nie daje większych powikłań, tak infekcja, wywołana wirusami grypy dla osób z grypy ryzyka może się okazać fatalna w skutkach. Jeśli chory nie należy do grupy ryzyka, należy go poinstruować, jak powinien postępować w chorobie - jaki prowadzić tryb życia i zalecić mu pozostawanie w domu i leżenie w łóżku. W ramach instrukcji należy poinformować pacjenta, na co powinien zwracać uwagę i w przypadku jakich objawów powinien szukać ponownej pomocy lekarskiej. Jeśli jednak chory należy do grupy ryzyka, należy – obok ścisłej obserwacji i wzmożonej opieki - najlepiej od początku choroby zastosować leczenie przeciwwirusowe. Podobny schemat działania należy przyjąć, gdy chory nie należy do grupy ryzyka, ale doszło u niego do spowodowanych grypą powikłań, pogorszenia się stanu zdrowia lub gdy objawy nie ustępują lub nie ulegają poprawie w ciągu 72 godzin. Pacjenci z grupy ryzyka to osoby, u których wcześniej występowała jedno lub więcej z poniższych schorzeń: przewlekłe choroby dróg oddechowych (astma, POChP), choroby serca (choroba wieńcowa, niewydolność serca), choroby metaboliczne (w tym cukrzyca), choroby wątroby, choroby nerek, jakiekolwiek niedobory odporności (włącznie z leczeniem immunosupresyjnym), choroby układu krwiotwórczego, zaburzenia czynności poznawczych. Te czynniki ryzyka, w połączeniu z zakażeniem wirusem grypy, stanowią dla chorego zagrożenie bez względu na jego wiek! Do grupy ryzyka należą także kobiety w ciąży, pacjenci którzy przekroczyli 65 rok życia lub dzieci poniżej 5 roku życia oraz osoby otyłe.
Szybki test na grypę- diagnostyka w gabinecie
Jeżeli mamy jakiekolwiek wątpliwości co do etiologii infekcji u pacjenta, zwłaszcza z grupy ryzyka, wskazana jest analiza wieloczynnikowa. Należy wziąć pod uwagę nie tylko objawy kliniczne, ale też przeanalizować aktywność wirusa grypy na naszym terenie (czy mieliśmy już inne przypadki zakażeń tym wirusem),a także wykonać test, wykluczający lub potwierdzający infekcję wirusem grypy, tzw. szybki test na grypę. Szybkie testy mają bardziej niezawodne działanie kliniczne, jeśli przeprowadzane są w początkowym etapie infekcji. Szybki tedt na grypę warto także wykonać w przypadku pacjentów, u których w przebiegu infekcji wirusowej doszło do powikłań, takich jak duszności, odwodnienie, męczący, natężony kaszel czy przeciągająca się gorączka. Może się bowiem okazać, że infekcja, która początkowo wyglądała na zwykły wirusowy nieżyt górnych dróg oddechowych lub zapalenie gardła, była jednak grypą. U takich pacjentów, jeśli grypa test potwierdzi grypę oraz w obliczu powikłań, wskazana może się okazać nawet hospitalizacja. W przypadku kobiet w ciąży, zwłaszcza w II i III trymestrze, jeśli grypa test potwierdzi zakażenie wirusem grypy, należy jak najszybciej wdrożyć leczenie oseltamiwirem. Możemy uspokoić młode matki, że w trakcie terapii bezpieczne jest karmienie piersią, ale matka powinna jednak zakładać maseczkę jednorazową, kontaktując się z dzieckiem. W przypadku kobiet w ciąży lepiej jest też unikać stosowania leków z grupy niesterydowych przeciwzapalnych.
Grypa test – co to takiego.
Grypa test to nic innego, jak szybki test na grypę do uproszczonej, podręcznej diagnostyki. Takim testem np. Test Influenza A/B Test. Test ten jest szybkim testem immunochromatograficznym do diagnostyki in vitro, wykonywanym przy podejrzeniu grypy. Jest szybki i czuły. Służy do bezpośredniego, jakościowego wykrywania antygenów wirusa grypy A i B. jest to test jakościowy. Materiałem badawczym są próbki wymazów z nosa lub nosogardła, popłuczynach lub aspiratach z nosa. Test nie zastąpi, oczywiście, badania fizykalnego, oceny stanu klinicznego pacjenta oraz analizy aktywności wirusa w naszym regionie, ale jest bardzo praktycznym wsparciem w szybkiej diagnostyce, różnicującej infekcje wirusowe grypy typu A i typu B. Influenza A/B jest testem do użytku profesjonalnego; nie jest jednak przeznaczony do wykrywania antygenu wirusa grypy typu C.
Jak działa szybki test na grypę?
Na pasku membrany testu, w strefach testowych A i B, zostały unieruchomione przeciwciała anty-influenza A i anty-influenza B. W początkowym odcinku paska testowego znajduje się koniugat barwnych cząstek z przeciwciałami anty-influenza A i B. Badanie polega na pobraniu materiału badawczego i po odpowiednim przygotowaniu, naniesieniu go na płytkę testową. Antygen wirusa grypy typu A/B wiąże się z koniugatem barwnych cząstek z przeciwciałami anty-influenza A i anty-influenza B i tworzy się kompleks antygen-przeciwciało. Następnie ekstrakt przemieszcza się siłami kapilarnymi do unieruchomionych przeciwciał anty-influenza A/B w strefie testowej A i B, i powstaje barwny kompleks: przeciwciało - antygen wirusa grypy typu A/B - koniugat przeciwciała i tworzy się barwny prążek testowy A i/lub B. Szybki test na grypę – wynik w ciągu 15 minut Test na grypę pokaże wynik (w okienku wynikowym) w ciągu kwadransa. Od momentu naniesienia materiału badawczego na test nie należy go dotykać, ruszać nim ani przenosić. Wynik trzeba odczytać przed upływem 30 minut od rozpoczęcia badania. Barwne prążki w strefie testowej świadczą o obecności antygenu wirusa grypy typu A/B w badanej próbce. Brak prążków świadczy o nieobecności antygenu wirusa. Następnie ekstrakt przemieszcza się dalej wzdłuż płytki i w strefie kontrolnej tworzy barwny prążek kontrolny C. Obecność tego prążka świadczy o prawidłowym wykonaniu i działaniu testu oraz o tym, że materiał, naniesiony na test, został prawidłowo pobrany i prawidłowo przygotowany do badania. Szybki test na grypę jest prosty w obsłudze Diagnostyka testem na grypę jest prosta, pobranie materiału od pacjenta jest nieskomplikowane, a sam grypa test został wyposażony w mechanizm bezpieczeństwa (opisane powyżej okienko testowe). Interpretacja wyniku także nie nastręcza trudności, ponieważ okienko testowe jest dobrze oznaczone i poza wszelką wątpliwością widać w nim, czy mamy do czynienia z wirusem A czy B.
Należy jednak zwrócić uwagę, by - podczas zakraplania materiału badawczego na test - unikać tworzenia się pęcherzyków powietrza; to mogłoby zafałszować wyniki. Trzeba też uważać, aby nie wprowadzić płynu do okienka wynikowego, zamiast do okienka testowego (dlatego najpierw warto zapoznać się z instrukcją wykonania testu). Zwróćmy jednak uwagę na to, by wszystkie próbki i odczynniki miały temperaturę pokojową przed wykonaniem oznaczenia, inna temperatura może obniżać czułość badania grypa test. T Szybki test na grypę – cena est na grypę – diagnostyka WIELU typów wirusa Wykazane poniżej szczepy wirusa grypy typu A i B dały wynik dodatni podczas badania testem Influenza A/B Test. Przebadano 30 szczepów ludzkich, ptasich lub pochodzenia zwierzęcego wirusa grypy typu A.
Chociaż specyficzne szczepy wirusa grypy powodujące infekcje u ludzi mogą różnić się z roku na rok, wszystkie zawierają konserwowane nukleoproteiny, wychwytywane przez szybki test na grypę Influenza A/B Test. A/Narita/1/2009 (H1N1), A/Chicken/Yamaguchi/7/04 (H5N1), A/NWS/33 10 (H1N1), A/Chicken/Italy/99 (H7N1), A/Hong Kong/8/68 (H3N2), A/Chicken/Netherlands/03 (H7N7), A/Port Chalmers/1/73 (H3N2), A/Swine/Hokkaido/2/81 (H1N1), A/WS/33 (H1N1), A/Duck/Tottori/723/80 (H1N1), A/New Jersey/8/76 (HswN1), A/Duck/Hokkaido/17/01 (H2N3), A/Mal/302/54 (H1N1), A/Duck/Mongolia/4/03 (H3N8), A/Anhui/1/2013 (H7N9), A/Duck/Czech/56 (H4N6), A/Shanghai/1/2013 (H7N9), A/Duck/Pennsylvania/10128/84 (H5N2), A/Hong Kong/156/97 (H5N1), A/Turkey/Massachusetts/3740/65 (H6N2), A/Hong Kong/483/97 (H5N1), A/Seal/Massachusetts/1/80 (H7N7), A/Duck/Mongolia/119/2008 (H7N9), A/Turkey/Ontario/6118/68 (H8N4), A/Duck/Mongolia/128/2008 (H7N9), A/Duck/Mongolia/147/2008 (H7N9), A/Duck/Mongolia/129/2008 (H7N9), B/Lee/40, B/R5, B/Russia/69.
Szybki test na grypę – pobieranie materiału do badania Grypa test Influenza A/B Test jest przeznaczony do oznaczania obecności antygenów wirusa grypy z próbek wymazów z nosa lub nosogardła albo z popłuczyn lub aspiratów z nosa. Test należy przeprowadzić bezpośrednio po pobraniu i przygotowaniu materiału do badania. popłuczyny lub aspiraty z nosa powinny mieć minimalną objętość 1-3 ml. Pobierając aspirat z nosa, przy pomocy strzykawki i izotonicznego roztworu soli fizjologicznej, użyjmy minimalnej ilości roztworu. Nadmiar objętości roztworu rozcieńcza antygen w próbce. Strzykawkę, roztwór soli i pojemnik na próbkę trzeba załatwić we własnym zakresie, szybki test na grypę Influenza A/B nie zawiera ich w zestawie. Pobranie wymazu z nosa lub nosogardła jest prostsze i może się okazać znośniejsze dla pacjenta. Wystarczy bowiem wprowadzić wymazówkę do nozdrza (wybierając bardziej zapchane lub to, które wydziela więcej wydzieliny) na odpowiednią głębokość, po czym obrócić nią parę razy i wyciągnąć. W skład testu wchodzi probówka i odczynnik, pozwalające z tak pobranego materiału spreparować materiał, nadający się do badania.
Grypa test to wiarygodny test wspierający postawienie prawidłowej diagnozy
Szybki test na grypę Influenza A/B wykrywa zarówno żywe jak i niezdolne do życia wirusy grypy typu A i B. jego ograniczeniem jest fakt, że ujemny wynik testu nie zawsze wyklucza zakażenia grypą, ponieważ przeciwciała mogą być obecne poniżej minimalnego poziomu wykrywalności testu. Fałszywie pozytywne wyniki grypa test może dać też w przypadku pacjentów, którzy do trzech dni wcześniej otrzymali donosowo szczepionkę przeciwko grypie typu A. Ale, choć ostatecznie, diagnoza powinna być postawiona w oparciu o wyniki innych badań laboratoryjnych oraz objawy kliniczne pacjenta, szybki test na grypę Influenza A/B okazuje się być wystarczająco wiarygodny, by stać się codziennym wsparciem lekarza w trudnym procesie diagnostycznym. Wyniki testu Influenza A/B zostały bowiem porównane z wynikami, uzyskanymi metodą hodowli komórkowej. Wyniki całkowitej zgodności z hodowlą w przypadku testu na grypę Influenza A/B wahały się pomiędzy 82 a 96,8 proc. dla różnych typów wirusów.
Szybki test na grypę – cena
Przeznaczony do szybkiej diagnostyki grypa test Influenza A/B, do wykrywania wirusów grypy typu A i B (H1N1, AH1N1, H3N2, HswN1, H5N1, H7N9, H2N3, H3N8, H4N6, H5N2, H7N7, ptasia grypa, świńska grypa), kosztuje 270 zł za opakowanie, zawierające 10 testów. Cena za jeden test wychodzi 27 zł. Opakowanie zawiera wszystko, co jest konieczne do wykonania testu z wymazu z nosa lub nosogardła: płytki testowe (10 szt.), sterylne wymazówki do pobierania próbek (10 szt.), próbówki ekstrakcyjne z korkami (10 szt.), statyw (jedna sztuka), bufor ekstrakcyjny (7 ml) oraz instrukcję obsługi.
Można dostać go tutaj:
https://miniclinic.pl/product-pol-318-Influenza-A-B-10-testow-szybki-test-do-jakosciowego-wykrywania-wirusow-grypy-typu-A-i-B.html