Szybki test immunologiczny paskowy do jakościowego wykrywania benzodiazepin w ludzkim moczu.
WSTĘP
Benzodiazepiny Strip jest szybkim wizualnym testem immunologicznym o czułości 100, 200 lub 300 ng/ml do wykrywania benzodiazepin w ludzkim moczu.
Benzodiazepiny to leki często przepisywane do objawowego leczenia stanów lękowych i zaburzeń snu. Działanie ich jest spowodowane przez specyficzne receptory z udziałem neurochemicznego związku o nazwie kwas gamma aminomasłowy (GABA). Ponieważ są bezpieczniejsze i bardziej skuteczne, benzodiazepiny zastąpiły barbiturany w leczeniu zarówno stanów lękowych, jak i bezsenności. Benzodiazepiny są stosowane również jako środki uspokajające przed niektórymi zabiegami chirurgicznymi i medycznymi, a także do leczenia napadów drgawkowych i łagodzenia objawów odstawienia alkoholu.
Ryzyko uzależnienia fizycznego zwiększa się, gdy benzodiazepiny są przyjmowane regularnie (na przykład codziennie) dłużej niż kilka miesięcy, szczególnie w wyższych dawkach. Nagłe odstawienie benzodiazepin może spowodować takie objawy, jak: bezsenność, zaburzenia żołądkowo-jelitowe, złe samopoczucie, utratę apetytu, drżenie, pocenie się, osłabienie, niepokój i zmiany w percepcji. Jedynie małe ilości (mniej niż 1%) większości benzodiazepin są wydalane z moczem w postaci niezmienionej; największe jest w moczu stężenie leku sprzężonego. Okres wykrywania benzodiazepin w moczu wynosi 3-7 dni.
ZASADA METODY
Benzodiazepiny Strip jest jednostopniowym testem immunologicznym opartym na zasadzie konkurencyjnego wiązania. Lek/metabolit leku obecny w badanym moczu konkuruje z koniugatem leku/metabolitu o określoną liczbę miejsc wiązania na specyficznych przeciwciałach.
Proces konkurencji odbywa się na podłużnej membranie, na której w początkowym odcinku naniesiono koniugat przeciwciał z barwnymi cząsteczkami, natomiast w strefie testowej T unieruchomiono koniugat leku/metabolitu. Po zanurzeniu paska testowego w badanym moczu obecny w strefie początkowej koniugat przemieszcza się siłami kapilarnymi wraz z moczem wzdłuż membrany do unieruchomionego koniugatu leku/metabolitu leku.
Jeśli w badanym moczu nie występuje lek/metabolit leku, to zachodzi reakcja wiązania koniugatu leku/metabolitu leku z przeciwciałem z barwnego koniugatu i w strefie testowej T tworzy się barwny prążek. Tak więc barwny prążek w strefie testowej pojawia się wówczas, gdy w moczu nie występuje lek/metabolit leku.
Jeśli w badanym moczu występuje lek/metabolit leku, to konkuruje on z koniugatem leku/metabolitu leku znajdującym się w strefie testowej T o miejsca wiązania przeciwciał w barwnym koniugacie przeciwciał. Jeśli w moczu występuje odpowiednia ilość narkotyku/metabolitu narkotyku, to wypełnia on określoną liczbę miejsc wiążących, co zabezpiecza przed związaniem barwnego koniugatu z koniugatem leku/metabolitu leku w strefie testowej T. Tak więc brak barwnego prążka w strefie testowej wskazuje na obecność leku/metabolitu leku w moczu.
Na pasku membrany została wyodrębniona strefa kontrolna C, w której prążek pojawia się na skutek innej reakcji antygen-przeciwciało, aby wskazać czy test został właściwie przeprowadzony. Prążek ten pojawia się bez względu na obecność leku lub jego metabolitu w moczu.